تعمیر و بازسازی پارکت چوبی

پارکت چوبی به‌دلایل مختلفی ممکن است دچار آسیب شود. برای تعمیر آن‌ به دقت و وسواس زیادی نیاز است، زیرا تعمیر باید به‌گونه‌ای انجام شود که سطح کف‌پوش مانند روز اول تراز و صاف باشد. همچنین همه‌ی بخش‌ها با هم تناسب داشته باشد.

پارکت به‌دلایلی چون رطوبت، گذشت زمان و فرسایش دچار آسیب ‌می‌شود و در این موارد لازم است در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به تعمیر آن اقدام کنید.

نحوه‌ی انجام تعویض پارکت

اولین موردی که در تعویض پارکت اهمیت دارد انتخاب چوبی با ضخامت، رنگ و طرح  مناسب با پوشش کف خانه ‌است. زیرا اگر پارکت انتخاب شده کمی متفاوت باشد باعث ایجاد ناهماهنگی و عدم زیبایی در سطح کف‌پوش می‌شود.

برای تعمیر باید پارکتی که دچار آسیب شده با ابزار مخصوص بیرون آورده شود و سپس آن قسمت را با چسب مخصوص پوشش دهید. بعد از چسبیدن پارکت به محل مورد نظر باید با بتونه درزهای ایجاد شده را پر کرده تا فاصله‌ی خالی بین آنها از بین برود.

  در پایان کار لاک روی سطح پارکت از طریق دستگاه سنباده تانکی از بین می‌رود و لاک جدید به آن اضافه می‌شود. این‌کار باعث از بین رفتن بورشدگی‌ها و صاف شدن سطح کار می‌شود. همچنین مقاومت پارکت در برابر عواملی چون رطوبت افزایش پیدا می‌کند.

پارکت به چه دلایلی آسیب می‌بیند؟

پارکت چوبی به‌دلایل متفاوتی دچار آسیب می‌شود. حتی این آسیب می‌تواند به‌دلیل نصب نامناسب و استفاده از متریال نامرغوب باشد. قبل از ترمیم و بازسازی پارکت باید عوامل ایجاد خرابی در آنها را بدانید.

مهم‌ترین دلایل آسیبب دیدگی پارکت عبارتند از:

  • خرابی به‌دلیل خراشیدگی و ضربه
  • خرابی به‌دلیل رطوبت زیاد و پوسیده شدن
  • گرمای شدید می‌تواند باعث بروز خرابی در پارکت شود.
  • نصب نامناسب و عدم زیرسازی صحیح
  • آسیب ظاهری در اثر ریخته شدن مواد رنگی یا چسبنده
تعمیر و بازسازی پارکت چوبی

روش‌های تعمیر پارکت چوبی

پارکت چوبی درواقع تنها کف‌پوشی است که می‌توان آن را بازسازی کرد. این پوشش استحکام بالایی دارد. اما در صورت خرابی و آسیب دیدگی تعمیر آن به 2 روش امکان پذیر است:

ترمیم قسمت آسیب دیده

در صورتی‌که قسمتی از پارکت به‌دلایلی چون استفاده از متریال نامرغوب مانند لاک، خراشیده شدن و… دچار آسیب یا تغییر رنگ شود می‌توان با راه‌کارهایی آن را تعمیر کرد.

طول عمر بالای پارکت و راه رفتن زیاد در قسمت‌های خاص نیز باعث ایجاد آسیب در آن می‌شود. در ادامه به بیان روش‌های تعمیر  این نوع خرابی می‌پردازیم:

اولین کاری که باید انجام داد سمباده کشی است. این کار با استفاده از سمباده‌های مخصوص که به آنها تانکی می‌گویند انجام می‌شود.

سمباده را روی قسمت‌های آسیب دیده می‌کشیم و این‌کار را تا جایی که لاک روی پارکت کاملا از بین رود و فقط سطح چوب قابل حس کردن باشد ادامه می‌دهیم.

مرحله‌ی دوم استفاده از بتونه‌ی مخصوص برای پرکردن درزهای موجود است. برای این‌کار کافی است ترک‌های عمیق را از بتونه پر کرده و اجازه دهیم خشک شود. بعد از آن باید دوباره از یک سمباده ترجیحا نرم استفاده کرده و روی بتونه را کاملا ساب بزنیم. این‌کار باعث پولیش شدن سطح چوب می‌شود.

در آخر با موادی مانند لاک مرغوب یا پوشش محافظ روی پارکت را می‌پوشانیم تا بازسازی کامل شود.

تعویض پارکت آسیب دیده

در مواردی که پارکت به‌دلیل رطوبت زیاد یا گرما دچار باد کردن و پوسیدگی می‌شود بازسازی پارکت گزینه‌ی مناسبی برای تعمیر نیست. زیرا آسیب آنقدر جدی است که امکان ترمیم وجود ندارد. حتی اگر امکان بازسازی وجود داشته باشد، خروجی کار معمولا ظاهر نامناسبی دارد و زیبایی کف‌پوش را کاملا از بین می‌برد. برای حل این مشکل باید قسمت آسیب دیده را تعویض کرد.

در این روش باید پارکت آسیب دیده را با دقت و وسواس از محل خود خارج کنیم. در حین خارج کردن آن نباید به سایر قسمت‌های کف‌پوش آسیبی برسد. ابزارهای مخصوصی برای این‌کار وجود دارد اما امکان استفاده از کاردک‌های تیز برای خارج کردن پارکت نیز وجود دارد.

در مرحله‌ی بعد باید تمامی مواد باقی مانده زیر چوب پاکسازی شده و سطح آن کاملا تمیز شود. برای این‌کار می‌توان از سمباده‌ی مخصوص یا هر وسیله‌ی کاربردی دیگری استفاده کنیم. این قسمت نیز نیاز به دقت بالایی دارد زیرا هیچ ماده‌ای نباید روی سطح  مانده باشد.

حالا باید چسب یا هر ماده‌ی مخصوص دیگری که داریم را روی سطح ریخته تا کاملا آن را بپوشاند و سپس پارکت جدید را در محل مورد نظر قرار دهیم. در پایان کل سطح پارکت را به لاک مخصوص آغشته کنیم تا کاملا یک‌دست شود.

انتخاب پارکتی که  از نظر طرح ورنگ با کف‌پوش هم‌‌‌خوانی داشته‌ باشد در تمیز بودن خروجی تاثیر زیادی دارد.  

جمع‌بندی

پارکت چوبی برای پوشش کف خانه گزینه‌ی بسیار مناسبی است زیرا علاوه‌بر زیبایی که دارد از استقامت بالایی نیز برخوردار می‌باشد.

همچنین این پوشش قابلیت بازسازی و ترمیم را دارد که در مقایسه با سایر کف‌پوش‌ها مزیت مهمی است.

برای تعمیر آنها می‌توان از 2 روش ترمیم یا تعویض قسمت آسیب دیده استفاده کرد. بازسازی برای زمانی است که آسیب تقریبا جزئی است و طول عمر پارکت هنوز تمام نشده است کاربرد دارد. اما اگر آسیب شامل بادکردن و پوسیدگی باشد لازم است قسمت خراب شده کاملا تعویض شود.

مورفلور یکی از بهترین تولیدکننده های پارکت چوبی است که سال هاست پارکت چوبی با کیفیت عرضه می نماید. جهت کسب اطلاعات بیشتر برای خرید پارکت چوبی و یا استعلام قیمت پارکت چوبی به روز می توانید با کارشناسان مجرب مورفلور تماس حاصل فرمایید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!